Faculty Honors and Awards 2008-2009

Print view

During the academic year 2008-09, faculty members have been recognized for their research or teaching. Click on a name to see additional information about that faculty member. To search by award, or for a directory of all Stanford Engineering faculty, visit our Faculty Database.

Name Award Date Primary Department
Tom Andriacchi H. R. Lissner Medal 2008 Mechanical Engineering
Alex Aiken Fellow, Association for Computing Machinery 2008 Computer Science
Russ Altman Nature Network Science Blogging Challenge 2008 Bioengineering
Juan Alonso NASA Exceptional Public Service Medal 2008 Aeronautics and Astronautics
Gil Bejerano Microsoft New Faculty Fellow 2009 Computer Science
Arthur Bienenstock Kenneth M. Cuthbertson Award for Exceptional Contributions to Stanford University 2009 Materials Science and Engineering
Margaret Brandeau INFORMS President?s Award 2008 Management Science and Engineering
Mark Brongersma Fellow, Optical Society of America 2008 Materials Science and Engineering
Art Bryson Guggenheim Medal 2008 Aeronautics and Astronautics
Tom Byers

Gordon Prize, National Academy of Engineering

 

2008

Management Science and Engineering
Wei Cai Ferdinand P. Beer and E. Russell Johnston, Jr., Outstanding New Mechanics Educator Award, American Society for Engineering Education 2009 Mechanical Engineering
Bruce Clemens Distinguished Accomplishment Medal, Colorado School of Mines 2009 Materials Science and Engineering
Jennifer Cochran Martin D. Abeloff , M.D., V Scholar Award 2008 Bioengineering
Bill Dally Member, National Academy of Engineering 2009 Computer Science
Karl Deisseroth Howard Hughes Medical Institute Early Career Scientist 2009 Bioengineering
Greg Deierlein Norman Medal, American Society of Civil Engineers 2008 Civil and Environmental Engineering
Kathy Eisenhardt

Honorary doctorate, Chalmers University, Sweden

Most Influential Management Researcher for Last Quarter Century, Journal of Management

2008 Management Science & Engineering
Dawson Engler Grace Murray Hopper Award 2008 Computer Science
Charbel Farhat John von Neumann Medal, Association of Computational Mechanics 2009 Aeronautics and Astronautics
David Freyberg Eugene Grant Award 2008 Civil and Environmental Engineering
Ashish Goel WWW2009 Best Paper Award 2009 Management Science and Engineering
Joe Goodman Leith Medal 2009 Electrical Engineering
Pat Hanrahan Fellow, Association for Computing Machinery 2008 Computer Science
Ronald Hanson Alfred C. Egerton Gold Medal, Combustion Institute 2009 Mechanical Engineering
Jim Harris Fellow, Materials Research Society 2009 Electrical Engineering
John Haymaker Technology in Architectural Practice Building Information Model, American Institute of Architects 2008 Civil and Environmental Engineering
Segfried Hecker National Materials Advancement Award, FMA

Los Alamos Medal, Los Alamos National Laboratory

2008

2009

Management Science and Engineering
Sarah Heilshorn CAREER Award, National Science Foundation 2009 Materials Science and Engineering
Tom Jaramillo Hellman Faculty Scholar Award 2008 Chemical Engineering
Tom Kailath

Padma Bhushan Award

Foreign Member, Royal Society (UK)

2009 Electrical Engineering
Riitta Katila Emerging Scholar, Strategic Management Society 2008 Management Science and Engineering
David Kelley Edison Award 2009 Mechanical Engineering
Oussama Khatib PROSE Award for "Springer Handbook of Robotics" 2008 Computer Science
Chaitan Khosla

Professional Progress Award, American Institute of Chemical Engineers

Member, National Academy of Engineering

Arthur C. Cope Scholar Award, American Chemical Society

2008

 

2009

2009

Chemical Engineering
Sanjay Lall George S. Axelby Outstanding Paper Award, IEEE

2008

Chemical Engineering
Adrian Lew Young Investigator Award, Office of Naval Research 2008 Mechanical Engineering
Marc Levenston

Fellow, American Society of Mechanical Engineers

2009 Mechanical Engineering
Aaron Lindenberg

Outstanding Mentor Award, Department of Defense

2009 Materials Science and Engineering
John McCarthy

Honorary Doctor of Science, Harvard University

2008 Computer Science
Perry McCarty

Water Industry Hall of Fame

Honorary Member, Academy of Environmental Engineering

2009 Civil and Environmental Engineering
Ed McCluskey Computer Society Computer Pioneer Award, IEEE 2008 Electrical Engineering
Teresa Meng Donald O. Pederson Award in Solid State Circuits, IEEE 2009 Electrical Engineering
John Mitchell Fellow, Association for Computing Machinery 2008 Computer Science
Parviz Moin Fluid Dynamics Award, American Institute of Aeronautics and Astronautics 2009 Mechanical Engineering
Boris Murmann Agilent Early Career Professor Award 2008 Electrical Engineering
Andrew Ng Computers & Thought Award, International Joint Conferences on Artificial Intelligence 2009 Computer Science
Yoshio Nishi Lifetime Achievement Award, Semiconductor Equipment and Materials International 2008 Electrical Engineering
Brad Parkinson Lloyd V. Berkner Award 2009 Aeronautics and Astronautics
Elisabeth Paté-Cornell Chevalier de l'Ordre National du Mérite rite (Knight of the National Order of Merit) 2009 Management Science and Engineering
Arogyaswami Paulraj Royal Swedish Academy of Engineering Sciences 2009 Electrical Engineering
William Perry Rumford Prize, American Academy of Arts and Sciences 2008 Management Science and Engineering
Beth Pruitt Young Faculty Award, Defense Advanced Research Projects Agency 2009 Mechanical Engineering
Mendel Rosenblum

Fellow, Association for Computing Machinery

Member, National Academy of Engineering

2008

2009

Computer Science
Tim Roughgarden Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers 2008 Computer Science
Tina Seelig Gordon Prize 2008 Management Science and Engineering
Anthony Siegman Esther Hoffman Beller Medal, Optical Society of America 2009 Electrical Engineering
Bob Sinclair Distinguished Scientist Award for Physical Sciences, Microscopy Society of America

Fellow, Microscopy Society of America

2009 Materials Science and Engineering
Bob Street Distinguished Member, American Society of Civil Engineers 2009 Civil and Environmental Engineering
Kenneth Waldron Robert E. Abbott Award 2009 Mechanical Engineering
Jennifer Widom Member, American Academy of Arts & Sciences 2009 Computer Science
Paul Yock Member, National Academy of Engineering 2009 Bioengineering

Back to Top