Skip to content Skip to navigation

Terman Awards 2011-2012

Dean Jim Plummer and Senior Associate Dean Brad Osgood recognized the following honorees for the 2011-12 academic year on April 14, 2012.

Student, Major

Teacher/Mentor, Location

Advisor, Department

Thomas Joseph Carney
Materials Science and Engineering

Marcus William Degen
Laguna Beach CA

Robert Sinclair
Materials Science and Engineering

Margaret Pfeiffer Chapman
Mechanical Engineering

Dale Everett Gary
Berkeley Heights NJ

David L. Freyberg
Civil and Environmental Engineering

Andrew Kobayashi Chou
Computer Science

Dean D. Ballard
Seattle WA

Luca Trevisan
Computer Science

Caitlin Royden Colgrove
Computer Science

Seth Evans
Brookline MA

Julie Diane Zelenski
Computer Science

Samuel Redmond D'Amico
Electrical Engineering

Bernard F. Gilmore
Chelsea MA

John D. Fox
Applied Physics

Alexander Paul Favaro
Computer Science

Christopher Joseph Doyle
New York NY

Monica S. Lam
Computer Science

Benjamin David Goldsmith
Computer Science

Jay Shelton    
Santa Fe NM

Vladlen Koltun
Computer Science

Shui Hu
Computer Science

William Thomas St. Martin
Elk River MN

Jennifer Widom
Computer Science

Benjamin Jordan Kallman
Mechanical Engineering

Randell Hunt Prothro, Jr.        
Rohrersville MD

Mark R. Cutkosky
Mechanical Engineering

Isaac V. Kauvar
Engineering Physics

Peter Alan Cogan  
Denver CO

Patricia Burchat
Physics

Colleen Chia-Yen Lee
Engineering Physics,
Electrical Engineering

Keith David Geller
Cupertino CA

Alex Aiken
Computer Science

Yanxi (Frank) Li
Computer Science

Jacklyn Scott
New Ulm Texas

Dan Boneh
Computer Science

Eric Alexander Miller
Chemical Engineering

Susan Lyter Steffen
Centennial CO

Zhenan Bao
Chemical Engineering

Kevin Thorburn Mori
Mechanical Engineering

Christine Mary Hicks
Oak Park IL

Banny Banerjee
Mechanical Engineering

Boonyanuch Numswangneth
Chemical Engineering

Supanee Pongpunpugdee             
Laksi Bangkok

James Swartz
Chemical Engineering

Victor Lee Ochikubo
Electrical Engineering

Mary Jolene Roselauf
La Verne CA

Eric S. Roberts
Computer Science

Jaehyun Park
Computer Science

Hakhyun Kim       
Seoul Korea

Serge Plotkin
Computer Science

Thomas Francis Pauly
Computer Science, Music

D. Patrick Michel 
Puyallup WA

John Ousterhout 
Computer Science

Eli John Pollak
Atmosphere/Energy Engineering

John L. Elko    
Washington DC

John Peter Weyant
Management Science & Engineering

Kevin Stuart Tong
Mechanical Engineering

Todd Allen O'Bryan               
Louisville KY

Paul Mitiguy
Mechanical Engineering Design Group

Alex Jason Trytko
Computer Science

Steven Kryger
Menlo Park CA

Julie Diane Zelenski
Computer Science

Jacob Scott Vandermeer
Chemical Engineering

Henry A. Ploegstra
Dallas TX

John E. Kosty
Men's Volleyball Program

Michael E. Welch
Chemical Engineering

Janet M. Schuster
Downingtown PA

Andrew James   Spakowitz          
Chemical Engineering

Eric Gregory Welder
Biomechanical Engineering

Wyeth Collo
San Marino CA

Marc Elliot Levenston          
Biomechanical Engineering

Christopher Favor Weyant
Chemical Engineering

Katherine Ruth Moser
San Mateo CA

James Swartz 
Chemical Engineering

Pak Man Yuen
Computer Science, 
Management Science & Engineering

Chee Wee Tan
Singapore Singapore

Michael Jay Boskin
Economics