Skip to content Skip to navigation

Terman Award 2018-2019

 

TERMAN SCHOLAR PRE-COLLEGE MENTOR STANFORD ADVISOR
MICHAEL AN 
Computer Science; Mathematics
DANIEL TEAGUE
Morrisville, NC 
KEITH SCHWARZ
Computer Science

ANASTASIOS NIKOLAS ANGELOPOULOS 
Electrical Engineering

AQUITA DENISE WINSLOW
Pasadena, CA 

STEPHEN BOYD
Electrical Engineering

GORDON LEO BLAKE
Computer Science

SARAH RUDELL BEACH
Plymouth, MN

JENNIFER WIDOM
Dean of School of Engineering; Computer Science

GUY BLANC
Computer Science; Mathematics

MYRA HALPIN
Pittsboro, NC

LI-YANG TAN
Computer Science

NICK WILMER BOWMAN
Computer Science

H. DONALD ALLEN 
Fullerton, CA

CHRISTOPHER GREGG
Computer Science

EVAN ZOLTAN CARLSON
Materials Science and Engineering

PHILLIP MICHAEL STEWART, JR.
New Haven, CT

MATTEO CARGNELLO
Chemical Engineering

ANDREW ALEX CHANG
Computer Science

IULIA RUSU
Fremont, CA

ROBIN SHARP
Music

AUGUSTINE GEORGE CHEMPARATHY
Computer Science, Bioengineering

KIM FAILOR
Folsom, CA

RON DROR
Computer Science

STEVEN SHIANG CHENG
Chemical Engineering

WILLIAM HEVEL
Sterling Heights, MI

NOAH BURNS
Chemistry

PHILIP JOSEPH CLARK
Management Science and Engineering

MICHAEL STURM
New York, NY

SIEGFRIED HECKER
Management Science & Engineering

RYAN ROBERT COHEN
Mechanical Engineering

JEFF JUNGK
Fair Oaks, CA

LESTER K. SU
Mechenical Engineering

TERESA ELENA DAYRIT
Materials Science and Engineering

NAOMI GEDO JOHNSON-DIOUF
Castro Valley, CA

STEPHEN SANO
Music

ELI JOSHUA ECHT-WILSON
Computer Science

JIN YOSHIDA
Albuquerque, NM

KEITH SCHWARZ
Computer Science

LARA ELCAVAGE
Chemical Engineering

PAUL DUNLAP
Mountain View, CA

PAUL KHAVARI
Dermatology

COLIN PATRICK GAFFNEY
Management Science and Engineering

JAMES A. ROWLAND
The Woodlands, TX

KAY GIESECKE
Management Science and Engineering

STANLEY GU
Civil Engineering

MONICA L. KRAFT
San Jose, CA

RICHARD G. LUTHY
Civil and Environmental Engineering

BENJAMIN FARR HANNEL
Computer Science

SCOTT HOLLOWAY
Newbury Park, CA

JERRY CAIN
Computer Science

MICHAEL HOWLAND HERSCHL
Bioengineering

TAD CAMPAGNA
Slippery Rock, PA

LACRAMIOARA BINTU
Bioengineering

YOUSEF HINDY
Engineering Physics

RICHARD BEATTIE
Greenwich, CT

ANAT R. ADMATI
Graduate School of Business

JONATHAN TAYLOR LIN
Electrical Engineering

JIM BIRDSONG
San Jose, CA

SUBHASISH MITRA
Electrical Engineering

ELISA LIU
Bioengineering

TIFFANY COKE
Honolulu, HI

FAN YANG
Bioengineering

CINDY ZANG LIU
Biomedical Computation

CHRISTOPHER SPENNER
San Jose, CA

RUSS B. ALTMAN
Biomedical Computation

ANDREW BURKE MILICH
Computer Science

GORDON ANDREW CAMPBELL
New York, NY

AMY ZEGART
Center for International Security and Cooperation, Freeman Spogli Institute

MEERA RADHAKRISHNAN
Electrical Engineering

CHRISTIAN PERRY
Boynton Beach, FL

DWIGHT NISHIMURA
Electical Engineering

WALKER RYAN RAMIREZ
Management Science and Engineering

BIBIANE DARBOUZE
Dover, FL

SAMUEL S. CHIU
Management Science and Engineering

MARK WILLIAM SABINI
Computer Science

JOHN NEVARD
Nyack, NY

MARTIN STEPP
Computer Science

KAREY SHI
Computer Science

HERNAN ENRIQUE DIAZ
San Jose, CA

MARY WOOTTERS
Computer Science

KATHERINE ANN VAN KIRK
Engineering Physics

ADAM CHRISTOPHER SMITH
Arlington, VA

KATHRYN A. MOLER
Physics

GRANT CHARLES WATSON
Mechanical Engineering

ARDENE LURIE SCHOENFELD
Walnut Creek, CA

PARVIZ MOIN
Mechanical Engineering

VIVIAN XIAO
Product Design

CHARLES NOYES
Salisbury, CT

ERIN F. MACDONALD
Product Design

JENNIE YANG
Materials Science and Engineering

CHRISTOPHER GRATTONI
Park Ridge, IL

ALBERTO SALLEO
Materials Science and Engineering

BRIAN HU ZHANG
Computer Science

JOHN FRANCIS KING
Englewood, NJ

GREGORY VALIANT
Computer Science