Skip to content Skip to navigation

Terman Awards 2019-2020

 

TERMAN SCHOLAR PRE-COLLEGE TEACHER STANFORD ADVISOR
ANDREW BASSILAKIS
Computer Science

D. SCOTT GIAMPETRUZZI
Groton, MA

LI-YANG TAN
Computer Science

KOBY WU CHAN
Computer Science

KIM SWANSON
Colorado Springs, CO

JERRY CAIN
Computer Science

ANTHONY DEGLERIS
Electrical Engineering

ANDREW G. MERRITT
Port Matilda, PA

BRAD OSGOOD
Electrical Engineering

KYLE WILLIAM DENTON
Bioengineering

CASEY MARIE RURODE
Phoenixville, PA

PAUL VORSTER
Bioengineering

ISAIAH DRUMMOND
Mechanical Engineering

MELISSA CORDTS 
Houston, TX

CHRIS EDWARDS
Mechanical Engineering

ANTHONY FLORES
Chemical Engineering

LAURA GRIFFITH
Los Angeles, CA

CHAITAN KHOSLA
Chemical Engineering

RACHEL GARDNER
Computer Science

ERIC J. ROTHFUS
Austin, TX

JEANNETTE BOHG
Computer Science

SAHAJ GARG
Computer Science

MARK J. KOENIG
Bridgewater, NJ

STEFANO ERMON
Computer Science

JOSE MIGUEL GIRON NANNE
Computer Science

ROSALIE BALSELLS
Guatemala City, Guatemala

THOMAS P. SHANAHAN
Economics

JONATHAN MICHAEL GOMES SELMAN
Computer Science

FREDERICK J. DEPPE
Van Etten, NY

JURE LESKOVEC
Computer Science

SHRAVYA GURRAPU
Computer Science

JOCELYN BIXLER
Austin, TX

MATTHEW STREHLOW
Emergency Medicine

CYNTHIA HAO
Bioengineering

CHRISTOPHER SPENNER
San Jose, CA

ROSS VENOOK
Bioengineering

ALEXANDRA M. HENZINGER
Computer Science

YONNEL ARROUAS
Vienna, Austria

ALEX AIKEN
Computer Science

CLAIRE HUANG
Computer Science

ANGELA H. CHAU
San Francisco, CA

JULIE ZELENSKI
Computer Sciene

MILIND JAGOTA
Electrical Engineering

SAMUEL NORWOOD
Bethlehem, PA

RON DROR
Computer Science

NATHAN KAU
Mechanical Engineering

MIMI PARK
Redwood City, CA

MARK R. CUTKOSKY
Mechanical Engineering

JONATHAN HONGSOON KIM
Computer Science

EUN JU SON
Gangwon, South Korea

DAN JURAFSKY
Computer Science and Linguistics

ZHAOYU (JOE) LOU
Electrical Engineering

GREG FAULHABER
Cincinnati, OH

CHRISTOPHER GREGG
Computer Science

KASEY LOVE
Bioengineering

JEFF DECURTINS
Menlo Park, CA

STANLEY QI
Bioengineering and Chemical and Systems Biology

ALEXANDER DAVID MALLERY
Electrical Engineering

WILLIAM DUNBAR
Mountain View, CA

NICK MCKEOWN
Computer Science and Electrical Engineering

KAI TASHIMA MCKENNEY
Product Design

AINA BERNIER
Ann Arbor, MI

BRETT NEWMAN
Mechanical Engineering, Product Design

NGUYET MINH PHU
Computer Science

WILLIAM TAN CHI YEN
Singapore

PERCY LIANG
Computer Science

SIMONE SPEIZER
Engineering Physics

BRADLEY E. MILLER
Chapel Hill, NC

MORGAN E. O'NEILL
Earth System Science

MATTHEW DAOCHI SUN
Computer Science

CHRISTINE L. CONKLIN
Dunn Loring, VA

CHRISTOPHER GREGG
Computer Science

MASON RILEY SWOFFORD
Computer Science

LETITIA A. MCCALLISTER
Pendleton, IN

TREVOR HASTIE
Statistics

EAJER TOH
Electrical Engineering

LUBNA Z. LORENA
Sugar Land, TX

MEGHEDI BABAKHANIAN
Cardiovascular Division

KENT VAINIO
Computer Science

PROF K A P WALSH
London, UK

SILVIO SAVARESE
Computer Science

MAYA VARMA
Computer Science

DR. TRACY G. HUGHES
Palo Alto, CA

DENNIS P. WALL
Pediatrics, Biomedical Data Science, Psychiatry and 
Behavioral Science

WOODROW ZHOUYUAN WANG
Computer Science

JASON HOOPER
College Station, TX

DORSA SADIGH
Computer Science

LILLIAN ZHU
Bioengineering

JONG KUN PARK
Rockville, MD

KERWYN CASEY HUANG
Bioengineering